Här kan du söka efter våra boktitlar, författare eller
ISBN-nummer


Ja tack, jag vill gärna bli medlem i Atlantis vänner och får ta del av bokerbjudanden som kommer att skickas ut per E-post.

Klicka på bilden nedan för att ladda ned Atlantis senaste bokkatalog i pdf-version.
Johannes V. Jensen
"Johannes V. Jensen (1873–1950) föddes i Farsø. Hans far var distriktsveterinär och det var meningen att sonen skulle bli läkare. Han studerade också ett par år i Köpenhamn under torftiga ekonomiska villkor och började skriva för att försörja sig. Rätt snart bröt han sina studier för att verkligen bli författare. Han debuterade 23 år gammal och kallades det nya hoppet i dansk litteratur.
Av hans verk kommer eftervärlden att framförallt minnas ”Himmerlandshistorier” och ”Myter”, som är påfallande moderna och i klass med det bästa i världslitteraturen.
Jensen fick Nobelpriset i litteratur 1944.
 Böcker
Himmerlandshistorier
Kundvagnen är tom..

1
Axel Oxenstierna
2
Dagboken som konst
3
Tolv lektioner i kinesiska

2013-05-22

Agrells Afghanistanbok recenseras i SvD

"Ett krig här och nu" är väl underbyggd, menar SvD:s Mikael Holmström.

2013-05-21

Yan Lianke på Söderbokhandeln

Kinesiske författaren Yan Lianke gör unikt besök på Söderbokhandeln 27/5 kl 18 för att presentera "Drömmar om byn Ding".

2013-05-21

Anders Eliasson 1947-2013

Kompositören Anders Eliasson, biograferad i fjol av Atlantis, gick bort i måndags.