Här kan du söka efter våra boktitlar, författare eller
ISBN-nummer


Ja tack, jag vill gärna bli medlem i Atlantis vänner och får ta del av bokerbjudanden som kommer att skickas ut per E-post.

Klicka på bilden nedan för att ladda ned Atlantis senaste bokkatalog i pdf-version.
Breven till Claes
Om livet och hovet på Kristinas tid

Breven till Claes

Johan Ekeblad (1629–1697) räknas som en av våra yppersta brevskrivare. Han var lärd och språkkunnig men det tynger inte hans brev, som har omedelbarhetens charm och humorns grundton. Från sin position som hovman hos drottning Kristina sände han med stor regelbundenhet nyheter till sin bror, som vanligen uppehöll sig på fädernegården Stola i närheten av Läckö. Men rapporterna blandas med tankar om livet, inte sällan ackompanjerade av litterära citat och allusioner. Och ett genomgående drag är en längtan till det obundna livet på landet.
Introduktion, textetablering, kommentarer och ordförklaringar av akademiledamoten Sture Allén.

Pris: 196 kr
ISBN:
73530115
Författare:
 Johan Ekeblad
Ämne:
Svenska Akademiens Klassiker
Antal sidor:
208
Bandtyp:
Inbunden
Utgivningsår:
2004
Status:
Finns i lager
Pris: 196 kr

Kundvagnen är tom..

1
Axel Oxenstierna
2
Dagboken som konst
3
Tolv lektioner i kinesiska

2013-05-22

Agrells Afghanistanbok recenseras i SvD

"Ett krig här och nu" är väl underbyggd, menar SvD:s Mikael Holmström.

2013-05-21

Yan Lianke på Söderbokhandeln

Kinesiske författaren Yan Lianke gör unikt besök på Söderbokhandeln 27/5 kl 18 för att presentera "Drömmar om byn Ding".

2013-05-21

Anders Eliasson 1947-2013

Kompositören Anders Eliasson, biograferad i fjol av Atlantis, gick bort i måndags.