Här kan du söka efter våra boktitlar, författare eller
ISBN-nummer


Ja tack, jag vill gärna bli medlem i Atlantis vänner och får ta del av bokerbjudanden som kommer att skickas ut per E-post.

Klicka på bilden nedan för att ladda ned Atlantis senaste bokkatalog i pdf-version.
Folkminnen
73531818

Folkminnen var namnet på ett radioprogram som sändes varje vecka under åren 1990–2004. Där läste och kommenterade folklivsforskarna Bengt af Klintberg och Christina Mattsson lyssnarbrev om gamla och nya traditioner. Många av breven tog upp ämnen som aldrig tidigare har uppmärksammats av forskningen, till exempel talesätt som ”yes box allright” och ”ingen ko på isen” och tron att man kunde få barnförlamning om man hoppade i lövhögar.
I boken ""Folkminnen"" har Bengt af Klintberg valt ut de intressantaste breven och satt in dem i deras folkloristiska sammanhang. Här kan man läsa vad svenska folket har att berätta om luffaren Syndabördabärarn och om de fotlösa systrarna i Svinhult, här får man veta varför man inte ska lägga nycklarna på bordet och vem det var som gav spridning åt sketchen om ”Loppan Max”.
I ett förord berättar Christina Mattsson, numera styresman för Nordiska museet, om de femton åren då Folkminnen gladde radiolyssnarna.

Pris: 185 kr
ISBN:
73531818
Författare:
 Bengt af Klintberg
Ämne:
Kulturhistoria
Antal sidor:
320
Bandtyp:
Inbunden
Utgivningsår:
2007
Status:
Finns i lager

Kundvagnen är tom..

1
Axel Oxenstierna
2
Dagboken som konst
3
Tolv lektioner i kinesiska

2013-05-21

Yan Lianke på Söderbokhandeln

Kinesiske författaren Yan Lianke gör unikt besök på Söderbokhandeln 27/5 kl 18 för att presentera "Drömmar om byn Ding".

2013-05-20

Wilhelm Agrell intervjuas

Agrell om Afghanistan i "En bok, en författare", Kunskapskanalen 23/5 kl 19.

2013-05-08

Johan Tralau får pris av Svenska Akademien

Tralau, vars bok "Draksådd" Atlantis har utgivit, prisas för sin stilistik och lärdom.