Ja tack, jag vill gärna bli medlem i Atlantis vänner och får ta del av bokerbjudanden som kommer att skickas ut per E-post.
Klicka på bilden nedan för att ladda ned Atlantis senaste bokkatalog i pdf-version.
Tre gälder i England
I vikingars kölvatten över Nordsjön
Redan då runstenen rensats från nässlor, murbruk och krossat tegel kunde upphittaren se att den var något utöver det vanliga. Det var en stenkrönika om stora händelser som timat för länge sedan. I bara några få ord sammanfattades ett par decennier av nordeuropeisk storpolitik. Det var de nordiska anfallen på England under vikingatiden som omtalades, och den man stenen en gång restes över hade varit med på tre av dem. Med utgångspunkt i en svensk runsten berättar Mats G. Larsson om vikingarnas ständigt återkommande erövringståg till England under decennierna kring år 1000 och om deras bakgrund i äldre härjningståg längs Västeuropas kuster, expeditioner som inte är omtalade i några stenkrönikor men väl av historieskrivare bland de hemsökta folken.
Pris: 170 kr
Pressklipp
»Runstenarnas budskap till eftervärlden är kärvt minimalistiska. Någon har stupat i österled. Någon äger något. Det är allt, och så mycket mer finns oftast inte att veta. Men sammanhangen finns ju där, och gör man sig mödan att hitta dem kan en bred, episk film av liv och hisnande äventyr öppna sig. Arkeologen och författaren Mats G Larsson har en ovanlig förmåga att göra forntiden just så levande, och i den nya boken ”Tre gälder i England” knyter han ihop några runor i Uppland med ett årtionde då vikingarna från Norden i våg efter vår förändrade den engelska historien för all framtid.«