Här kan du söka efter våra boktitlar, författare eller
ISBN-nummer


Ja tack, jag vill gärna bli medlem i Atlantis vänner och får ta del av bokerbjudanden som kommer att skickas ut per E-post.

Klicka på bilden nedan för att ladda ned Atlantis senaste bokkatalog i pdf-version.
Pli på pojkar
Från Dumas till Kar de Mumma

73532778

Vid sidan av skolan var pojkboken under lång tid en viktig ideologiförmedlare till blivande män i Sverige och Västerlandet. ""Pli på pojkar. Från Dumas till Kar de Mumma"" behandlar svenska och utländska pojkboksklassiker, utgivna under närmare ett sekel från 1800-talets mitt. Genren har inte hittills fått tillräcklig uppmärksamhet.
Texterna analyseras ur ett pedagogiskt och manshistoriskt perspektiv med frågor om ras, kön och etnicitet i centrum. Författarna etablerar en relation till läsarna som erinrar om äldre tiders klassrum med allvetande lärare i kateder ovanför lyssnande elever. I böckerna rekonstrueras skolsituationen genom att de spännande händelserna förläggs till symboliska klassrum med stränga men föga boksynta ”magistrar” på prärien, i djungeln eller till havs.

Pris: 160 kr
 Pressklipp
»Överhuvudtaget är Conny Svensson mycket skicklig på att sätta in författarna och deras verk i tidens rådande idé och samhällsklimat./…/…och med sin raljerande stil så är den här boken rolig. Man sitter faktiskt ofta och småskrattar.«

Jan Sandström i Frykdals-Bygden

ISBN:
73532778
Författare:
 Conny Svensson
Ämne:
Kulturhistoria
Antal sidor:
196
Bandtyp:
Inbunden
Utgivningsår:
2008
Status:
Finns i lager

Kundvagnen är tom..

1
Axel Oxenstierna
2
Dagboken som konst
3
Tolv lektioner i kinesiska

2013-05-08

Johan Tralau får pris av Svenska Akademien

Tralau, vars bok "Draksådd" Atlantis har utgivit, prisas för sin stilistik och lärdom.

2013-05-05

Varför ska vi lära oss kinesiska?

Professor Torbjörn Lodén skriver på Atlantis författarblogg.

2013-05-03

Berlingpriset till Hans Cogne

En av Atlantis bokformgivare har tilldelats en formgivningsutmärkelse. Vi gratulerar!