|
|
 |
|
Ja tack, jag vill gärna bli medlem i Atlantis vänner och får ta del av bokerbjudanden som kommer att skickas ut per E-post.
|
|
|
 |
 |
|
Klicka på bilden nedan för att ladda ned Atlantis senaste bokkatalog i pdf-version.
|
|
|
 |
|
|
|
Den vita segerns svarta skugga |
Finland och inbördeskriget 1918
|
Det finska inbördeskriget 1918 är det blodigaste i Västeuropas historia. En lika stor andel av befolkningen dödades som under och efter det spanska inbördeskriget. Den lagliga, vita, regeringen uttalade redan från början att man hade för avsikt att förvandla de röda till en ”pariakast”. 80 000 människor (tre procent av befolkningen) fängslades, 10 000 arkebuserades efter utslag i ett nätverk av rättsvidriga ståndrätter och ytterligare knappt 15 000 dukade under i de eländiga fånglägren. De ansvariga bakom utrensningarna gavs amnesti och Finland sveptes in i en officiell tystnad. Först 2006 kunde den finska staten redogöra för när, var och hur var och en av de besegrade dött. Men ännu återstår en debatt om hur kriget kom att prägla den unga nationen. 1918 fortsätter att kasta sin skugga över Finland. |
Pris: 175 kr |
|
|
|
|
| Pressklipp
|
Stenqvists läsvärda bok kastar ljus över en aktuell problematik. I länder som Argentina och Sierra Leone försöker regimer och NGO:s fullfölja försoningsprocesser med den sydafrikanska Sanningskommissionens demokratiska konfliktlösningsmodell som förebild. Den brutala finska pacificeringsstrategin, som åsamkade förlorarnas anhöriga livslånga sår, kan inte ens beskrivas som rationell.”
Carl Johan Gardell i Svenska Dagbladet
|
De synpunkter Stenquist fört fram under åren har inte alltid varit välkomna i Finland. Han har fått höra både det ena ocgh det andra, som gått ut på att han hellre borde syssla med svenska krigsförbrytelser på 1600-talet än med Finlands interna krig. Men Stenqvists bok är inte främst anklagande utan en lågmäld, sorgsen skildring av ett medborgarkrig som skördade 36 000 döda, varav 27 000 röda, varav 7 000 avrättade röda. Man kan inte älska Finland utan känslor av vemod och sorg i hjärtat. Finlandia är ingen Champagnegalopp."
Sten Lindlundh i Skånska Dagbladet
|
Stenquists egen slutsats är att det finska inbördeskrigets efterspel liknar de smutsiga krigen i Latinamerika under 1970-talet, när militärjuntorna fimpade oppositionen med alla till buds stående medel, allt för att operera bort det som ansågs som en svulst på samhällskroppen. Proportionerligt sett, hävdar han, drabbades till exempel en större del av den finska befolkningen av den vita terrorn än det chilenska folket av Pinochets förföljelser under och efter kuppen i Chile.”
Anne Hedén i Sydsvenskan
|
|
|
|