Här kan du söka efter våra boktitlar, författare eller
ISBN-nummer


Ja tack, jag vill gärna bli medlem i Atlantis vänner och får ta del av bokerbjudanden som kommer att skickas ut per E-post.

Klicka på bilden nedan för att ladda ned Atlantis senaste bokkatalog i pdf-version.
Ivar Arosenius
Ivar Arosenius

Generationer av svenskar har som barn lärt känna och älska Ivar Arosenius tack vare "Kattresan", sagoserien som han gjorde för sin dotter ”Lillan”. Konstnärens tidiga verk, till exempel de som kom till under hans bohemperiod, återstår däremot att upptäcka. Uppväxten i en borgerlig familj i Göteborg, utbildningen i Stockholm, de intensiva åren som bohem i Paris, den lugna hemmiljön med hustru och barn i Åby och Älvängen, den medfödda blödarsjukan och hans snabba känsloväxlingar var erfarenheter som alla färgade av sig i en egensinnig och ofta humoristisk berättande konst, på en och samma gång allmänmänsklig och utmanande. Bara trettio år gammal avled Ivar Arosenius i januari 1909 – en genial kolorist.

Pris: 325 kr
 Pressklipp
Fredlunds bok på Signums förlag är mycket fängslande med lysande analyser, utförlig biografi, katalog över olje- och temperamålningar samt utställningar. Källorna redovisas på hela tre finstilta sidor.
Han har flera otryckta källor. Illustrationerna är många och vackra, det är en stilig volym.”

Jan Sterner i Gefle Dagblad

Björn Fredlund är en driven skribent och förstår att krydda den sakliga väl underbyggda men likafullt medryckande framställningen med mustiga anekdoter och citat, allt varvat med ett generöst bildmaterial som han ömsint, med stor sakkunskap men utan docenterande pekpinnar, analyserar…Kort sagt: en alldeles utmärkt bok om en alldeles utmärkt konstnär!”

Britte Montigny Skånska Dagbladet/Norra Skåne

ISBN:
86221065
Författare:
 Björn Fredlund
Ämne:
Memoarer & biografier
Antal sidor:
224
Bandtyp:
Inbunden
Utgivningsår:
2009
Status:
Finns i lager
Pris: 325 kr

Kundvagnen är tom..

1
Drömmar om byn Ding
2
Dödsorsak Ogaden
3
Den franske kammartjänarens resa

2013-06-17

En Sverigedebut som uppmärksammas

Yan Liankes debut på svenska, "Drömmar om byn Ding", väcker stor uppmärksamhet i pressen dessa dagar.

2013-06-11

Om ett unikt arkivfynd

Ingemar Oscarsson skriver på Atlantis författarblogg om "Den franske kammartjänarens resa".

2013-06-08

Yan Lianke intervjuas i DN Boklördag

Yan, som nyligen besökte Sverige, berättar om sitt författarskap.