Ja tack, jag vill gärna bli medlem i Atlantis vänner och får ta del av bokerbjudanden som kommer att skickas ut per E-post.
Klicka på bilden nedan för att ladda ned Atlantis senaste bokkatalog i pdf-version.
Monsieur Chabres skaldjur
och andra berättelser
Émile Zola är mest känd för sina naturalistiska romaner men var också en flitig novellförfattare. I detta urval noveller överraskar han med charmfulla och underhållande berättelser som ger läsaren en levande bild av Frankrike under tredje republiken.
Émile Zola (1840-1902) är mest känd för sina tunga naturalistiska romaner. Men i den här boken visar den franske författaren upp en helt annan sida av sin litterära förmåga. Han överraskar med charmfulla och underhållande noveller. Med humor och satir målar Zola upp ett rikt porträttgalleri och bjuder på flera autentiska levande tavlor.
De flesta av dessa berättelser skrevs för en rysk tidskrift, med vilken Zola hade inlett ett samarbete. Avsikten var att för en rysk läsekrets ge en lättsam och möjligtvis något karikerad bild av livet i Frankrike under tredje
republiken.
Översättning, inledning och kommentarer av Else Marie Güdel-Bruhner.
Pris: 210 kr
Pressklipp
Flyhänta, initierade, lättsmälta och roliga… Definitivt trevlig läsning, för dagens svenska läsare liksom för förra sekelskiftets ryssar.
-Anna Ringberg, Helsingborgs Dagblad